گزارش اوسینتی

مقایسه سطح زندگی در بین کشورهای مختلف

هربار با نوسانات قیمت کالا و خدمات، بحث داغ میان مردم کوچه و بازار، کاهش توان خرید و مقایسه آن در ایران با سایر کشورهاست. از مقایسه قیمت خانه‌های شمال تهران با خانه‌های لوکس بوستون و نیویورک گرفته تا پرایدی دست نیافتنی با ماشین‌های مدل بالایی که اقوام فرنگ رفته خریده‌اند.

در فضای مجازی نیز تا بخواهید پر است از مقایسه سبدهای خرید افراد مختلف در سایر کشورها با ایران، مهاجرانی که از قدرت خرید خود در زمینه خرید خودرو و مسکن می‌گویند و حتی درآمدهایی که با سطح درآمد در ایران مقایسه می‌شوند. اما در آنسوی ماجرا مسئولین امر هستند که از ارزانی مواد غذایی و انرژی در ایران صحبت می‌کنند و مقایسه صورت گرفته را وابسته به در نظر گرفتن تفاوت قیمت درمان، انرژی و بخش عمده‌ای از هزینه‌های خوراک می‌دانند. بسته‌های چند عددی میوه در اروپا را با کیسه‌های دو سه کیلویی در ایران کنار هم می‌گذارند و شکرگزاری را واجب می‌دانند. از هزینه برق و گاز و بنزین می‌گویند و هزینه‌های دارو و درمان را بولد می‌کنند.

در این میان قضاوت اگرچه سخت نیست، اما نیازمند بررسی دقیق و منصفانه است. قضاوت از روی حساب و کتاب و قضاوت میان فاکتورها و عوامل مختلف. پس قرار است نه مثل یک راننده تاکسی عادی بلکه مثل راننده تاکسی‌ای که از قضا دستی بر آتش اوسینت دارد تحلیل ارائه دهیم.

چه بخواهیم و چه نخواهیم با شروع درگیری بین روسیه و اوکراین قیمت‌ها در سراسر دنیا دچار تحول شد، پس شاید بهتر است بازه‌ی زمانی‌مان را کمی عقب‌تر ببریم، به آن زمانی که دنیا به ظاهر آرام بود! مثلا حوالی همین آوریل 2021.

حالا اگر بخواهیم حساب و کتاب درستی داشته باشیم باید لیستی از مخارج مهم زندگی را وسط گذاشته و برای مقایسه راحت‌تر برخی را معیار دسته‌ای از مخارج قرار دهیم.

درست است! درآمد شما با تومان طفلکی است و درآمد دیگری با دلار و یورو. خب پس از همان ابتدا معیار را بر اساس دلار قرار می‌دهیم تا کفه‌های ترازو را درست تراز کنیم. قطعا تفاوت زیادی میان سطح درآمدها وجود دارد، پس معیار، درآمد متوسط هر کشور در نظر گرفته می‌شود. اول کاری خودتان را نبازید، تنها با معیار درآمد متوسط سراغ آه و واویلا نروید، هنوز اول کار تحلیل هستیم. پس نگاهی به جدول زیر می‌کنیم:

کشور

متوسط درآمد ماهیانه (دلار)

فرانسه

2,756.90

رژیم صهیونیستی

2,620.73

ترکیه

383.95

امارات

3,200.69

عربستان سعودی

1,937.35

روسیه

1018.15

چین

1701.69

ایران

290

خب حالا قرار است این درآمدها صرف چه مخارجی شوند. لیست بلندبالای مخارج را کنار بگذارید، میخواهیم شسته و رفته اما مفید نماینده‌ای از مخارج اصلی را کنار هم بچینیم. هزینه‌های خوراک، پوشاک، انرژی و اینترنت، هزینه‌های پزشکی و اجاره و خرید مسکن را می‌توان از کلیدی‌ترین مخارج در نظر گرفت.دقت شود در تصاویری که «قیمت نسبت به درآمد» ارائه شده است، اعداد نمودار نسبت به درصد است. برای مثال قیمت شیر (یک لیتر) نسبت به درآمد در ایران؛ 0.12 درصد یا 0.012 درآمد هست.

خوراک

اول از همه به سراغ بحث خوراکی‌ها می‌رویم. درب یخچال و کابینت را باز می‌کنیم و چند قلم از مهم‌ترین‌ها را نشانه می‌گیریم. بیایید بر اساس قیمت پاستیل و شکلات قضاوت نکنیم و برویم سراغ اصلی‌ها. اقلام خوراکی ضروری را میوه، سبزیجات، گوشت، لبنیات و غلات در نظر می‌گیریم و برای هر دسته نماینده‌ای انتخاب کرده تا در دنیای پر تنوع خوراکی‌ها سردرگم نباشیم. الحق که شیر، سیب، سیب‌زمینی، تخم مرغ، مرغ و گوشت، برنج و نان نماینده‌های مناسبی هستند.

حالا باید نگاه کرد آن سه لیوان شیرهایی که قرار است بخوریم در کدام کشور به صرفه‌تر است. با نگاهی به جدول درآمد و قیمت شیر در کشورهای مختلف مشخص می‌شود که قیمت شیر نسبت به درآمد در کشورهای چین، هند، ترکیه، آلمان و استرالیا نسبت به ایران در وضعیت گران‌تری قرار دارد.

به همین منوال بررسی سایر لبینات مانند پنیر محلی نشان می‌دهد که قیمت آن نیز در کشورهای روسیه، چین، هند و ترکیه بیشتر از ایران است و در کشور فرانسه که تقریبا جزء کشورهایی هست که میزان صادرات پنیر زیادی دارد، قیمت پنیر نسبت به درآمدشان تقریبا مشابه ایران است.

در بین میوه‌ها نیز به سراغ سیب رفتیم و مقایسه نشان می‌دهد که قیمت سیب نسبت به درآمد در هند، ترکیه، چین و روسیه نسبت به ایران در وضعیت گران‌تری قرار دارد و اما در بین این کشورها، هند اختلاف بسیار زیادی با ایران و بقیه کشورها دارد و گویا سیب خوردن در هند زیاد به صرفه نیست!

به سراغ سبزیجات می‌رویم و ابتدا از سیب‌زمینی شروع می‌کنیم. مقایسه قیمت سیب‌زمینی به درآمد نشان می‌دهد که در کشورهای چین، هند، ترکیه، فرانسه و استرالیا نسبت به ایران در وضعیت گران‌تری قرار دارد. به افتخار این پیروزی برخیزید و سیب زمینی سرخ کرده‌ای خود را مهمان کنید. البته صبر کنید، روغن گران شده پس به آب پز قناعت کنید.

همچنین قیمت گوجه فرنگی نسبت به درآمد در روسیه، ترکیه، فرانسه، هند، آلمان و استرالیا بیشتر از ایران و در بقیه کشورها تقریبا مشابه ایران است، مثلا در عربستان کمی بیشتر از ایران و در بقیه کشورها کمی کمتر از ایران است. قیمت پیاز نیز نسبت به درآمد در ترکیه، فرانسه، هند و چین بیشتر از ایران است. قیمت این کالا در استرالیا و آلمان کمی بیشتر از ایران و در عربستان، روسیه، سوئیس و رژیم صهیونیستی تقریبا مشابه ایران است. قیمت کاهو نیز در روسیه، هند و آلمان بیشتر از ایران است. نتیجه می‌گیریم ایران برای گیاه‌خواری نسبتاً جای مناسبی است.

کاش فرصت بود تا قیمت خیار را هم مقایسه‌ای می‌کردیم تا بدانیم سالاد شیرازی در کشورهای دیگر به صرفه‌تر است یا ایران. شما امتحان کنید! کلیدواژه‌های مرتبط را شناسایی کنید و با دید اوسینتی بیافتید به جان سایت‌ها و داده‌ها!

در اینجای کار، زندگی دانشجویی و مجردی کمی به خطر می‌افتد چون با توجه به این نمودار‌ها قیمت تخم مرغ تنها در کشور ترکیه نسبت به ایران در وضعیت گران‌تری قرار دارد.

به سراغ پروتئین‌ها می‌رویم تا مشخص شود این نیاز محبوب بدن در چه وضعیتی قرار دارد. نمودارها نشان می‌دهد در بازه زمانی مورد مطالعه قیمت فیله مرغ نسبت به درآمد در ایران نسبت به دیگر کشورها در وضعیت گران‌تری قرار دارد.

همچنین قیمت گوشت گاو نسبت به درآمد نیز در کشورهای هند و ترکیه نسبت به ایران در وضعیت گران‌تری قرار دارد و نموارها نشان می‌دهد که اختلاف قیمت کشور ترکیه با ایران بسیار زیاد است.

در نتیجه اگر بخواهیم هند و ترکیه را نادیده بگیریم، در مورد وضعیت مرغ و گوشت وضعیت به جذابی سبزیجات نیست.

بد نیست نگاهی به مصرف همیشگی و روزانه خود، نان داشته باشیم. نیم نگاهی به نمودارها نشان می‌دهد قیمت نان سفید نسبت به درآمد تنها در کشور چین نسبت به ایران در وضعیت گران‌تری قرار دارد.

 

چی شد، پس یارانه‌های نان کجا می‌رود؟!!! صبر کنید، تکلیف آنها هم روشن می‌شود. در این نمودارها قیمت نان صنعتی در نظر گرفته شده اما بیشتر نان مورد استفاده در ایران نان سنتی است، پس بار دیگر با قیمت نان سنتی مقایسه می‌کنیم، خوب نتایج نشان می‌دهد در این حالت اوضاع ایران خوب هست.

حالا به سراغ برنج می‌رویم. نتایج نشان می‌دهد قیمت برنج در ایران نسبت به دیگر کشورها در وضعیت گران‌تری قرار دارد. اوضاع سخت شد نه؟ برای یک پلو مرغ ساده دو هیچ عقب افتادیم! البته در این نمودار قیمت برنج ایرانی با دیگر کشورها مقایسه شده که با مقایسه قیمت برنج خارجی نتایج تغییر می‌کند.

برنج ایرانی در دنیا جزء یکی از اقلام لوکس و گران محسوب می‌شود و در اکثر کشورها برنج‌هایی دیگر که کیفیت و مرغوبیت پایین‌تری دارد استفاده می‌شود. برای مقایسه بهتر در ادامه قیمت برنج برای ایران قیمت برنج هندی در نظر گرفته شده است.

با وجود اینکه در ایران قیمت اقلام خوراکی نسبت به دیگر کشورها ارزان‌تر به نظر می‌رسد، با مقایسه نسبت به درآمد، قیمت اقلام خوراکی در ایران در رده‌های بالا قرار دارد. ولی در کل ایران نسبت به ترکیه، هند و چین از نظر قیمت مواد خوراکی بعضا در وضعیت بهتری قرار دارد.

بنزین و اینترنت

اگر قصد سفر ماشینی داشته باشید (البته بدون در نظر گرفتن هزینه جوجه کباب) قیمت بنزین به درآمد در هند و ترکیه بسیار زیاد است و اختلاف زیادی با ایران دارد. نمودارها نشان می‌دهد در کل بنزین در ایران در مقایسه با اکثر کشورها در وضعیت ارزان‌تری قرار دارد. فقط استرالیا، سوئیس و عربستان در وضعیت ارزان‌تری نسبت به ایران قرار دارند.

حتی قبل از اینکه بخواهیم عینک اوسینت به چشم زده و غرق دنیای داده‌ها شویم، همین مصرف بی‌رویه انرژی و آب و برق خود نشان دهنده اهمیت کمتر هزینه‌های این موارد در زندگی روزه مره ماست و مقایسه قیمت هزینه‌های پایه در ایران با بقیه کشورها نشان می‌دهد که این هزینه در ترکیه، روسیه، هند، آلمان و فرانسه بیشتر از ایران است. جالب اینجاست که دید عمومی نسبت به این هزینه در کشور ترکیه و روسیه با داده‌ها مطابقت دارد و در این دو کشور بسیار زیاد است و اختلاف زیادی با بقیه کشورها دارد.

مقایسه قیمت اینترنت نسبت به درآمد نشان می‌دهد که هزینه اینترنت در ایران تقریبا از همه کشورها کمتر است و در کشورهای عربستان، امارات، هند و ترکیه این هزینه بسیار زیاد است و اختلاف بسیار زیادی با بقیه کشورها دارد. اما قبل از اینکه بخواهیم با این آمار و صرف ارزان بودن هزینه اینترنت بر طبل شادانه بکوبیم، لازم است زیبایی سرعت اینترنت و قطع و وصلی‌های مداوم را هم یادآور شویم، عاملی که بر ارزان بودن قیمت برتری پیدا می‌کند.

درست است که در قسمت خوراک، کفه ترازوی اجنبی سنگین‌تر بود و قرار بود بگوییم هموطن به پا خیز! اما با توجه به نمودارهای این قسمت به نظر می‌رسد ایران حتی در مقایسه با درآمد در مورد قیمت انرژی در وضعیت ارزان‌تری نسبت به دیگر کشورها قرار دارد.

پوشاک

حالا سراغ پوشاک میرویم. تنوع بالاست؟ پس شلوار جین و کفش چرم مردانه را نماینده کمد لباس قرار می‌دهیم. مقایسه قیمت شلوار جین نسبت به درآمد نشان می‌دهد که قیمت این کالا در ایران مشابه روسیه و ترکیه است و از همه کشورها بیشتر است و اختلاف زیادی با بقیه کشورها دارد.

قیمت یک جفت کفش چرم مردانه نیز نسبت به درآمد در ترکیه و روسیه کمی بیشتر از ایران است، ولی در کل قیمت این کالا در ایران در مقایسه با سایر کشورها در وضعیت گران‌تری قرار دارد.

هرچند قیمت پوشاک در ایران از همه کشورها ارزان‌تر است اما با توجه به درآمد ایرانیان، ایران جزو گران‌ترین کشورها نسبت به درآمد در مورد پوشاک محسوب می‌شود. پس تا اینجای داستان شما یک ایرانی گران پوش! هستید. البته ترکیه و روسیه نیز با توجه به درآمد در وضعیت گرانی پوشاک قرار دارند.

خانه

شاید بگویید ندیده می‌توان حدس زد نتیجه مقایسه این قسمت چیست، اما قرار شد قدم به قدم با اطلاعات جلو برویم.

مقایسه قیمت اجاره آپارتمان در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که این هزینه در ایران، روسیه، چین و ترکیه اختلاف بسیار زیادی با بقیه کشورها دارد و از بقیه کشورها بیشتر است.

قیمت اجاره آپارتمان یک خوابه مرکز شهر نسبت به درآمد در کشورهای روسیه و ترکیه کمی کمتر از ایران است، با این وجود این هزینه در ایران در مقایسه با سایر کشورها در وضعیت ارزان تر قرار دارد. پس امیدواریم جز با جیبی پر پول گذرتان به بنگاه معاملات ملکی نیافتد.

قیمت هر متر مربع آپارتمان برای خرید خارج از مرکز شهر در رژیم صهیونیستی و کشور چین بسیار زیاد است و اختلاف بسیار زیادی با بقیه کشورها دارد. این قیمت در ایران تقریبا مشابه کشورهای ترکیه، آلمان و سوئیس است.

همانطور که پیش بینی می‌شد هرچند قیمت اجاره و خرید خانه در ایران از بسیاری از کشورها کمتر است، اما در مقایسه با درآمد، اجاره و خرید خانه در ایران بسیار گران است و سهم زیادی از درآمد خانواده را به خود اختصاص می‌دهد. البته در مورد قیمت خرید آپارتمان نسبت به درآمد ماهانه، رژِم صهیونیستی، چین و ترکیه در وضعیت گران‌تری نسبت به ایران قرار دارند. در مورد اجاره آپارتمان نسبت به درآمد ماهیانه، ترکیه، چین و روسیه تقریبا در وضعیت ایران قرار دارند.

درمان

وضعیت قیمت درمان شاید از تلخی اوضاع مسکن تا حدودی کم کند. قیمت ویزیت کوتاه پزشک خصوصی در ایران در مقایسه با سایر کشورها در وضعیت ارزان‌تری قرار دارد. این هزینه در ترکیه بسیار بیشتر از بقیه کشورها است.

قیمت داروی سرماخوردگی در ایران در مقایسه با سایر کشورها در وضعیت ارزان‌تری قرار دارد، این هزینه در ترکیه بسیار زیاد است.

هر وقت ته گلویتان یک جوری شد، فوری به داروخانه مراجعه کردید و طلب یک بسته آموکسی سیلین کردید؟ بله چون قیمت یک بسته آنتی بیوتیک 12تایی در ایران در مقایسه با سایر کشورها در وضعیت ارزان‌تری قرار دارد و البته که حتی اگر ارزان هم بود سعی کنید با تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید!

بلا از شما دور اما هزینه‌های معمول پزشکی در ایران، نسبت به درآمد در مقایسه با سایر کشورها در وضعیت مناسبی قرار دارد. البته در این سفر در داده‌ها، هزینه‌های مربوط به آزمایش‌ها، بیماری‌های خاص و داروهای گران قیمت در نظر گرفته نشده است. ذهنتان درگیر بیمه آن‌ها و بیمه تکمیلی ما شد؟ حق دارید. در نظر گرفتن تمامی این آیتم‌ها در چنین جامعه آماری بزرگی کمی دشوار است، پس بهتر است با همین داده‌ها نتیجه گیری نزدیک به واقعیت را قبول کنیم.

سیگار

سیگار نمی‌کشید؟ کار خوبی می‌کنید! اما اگر سیگاری هستید باید عرض کنیم ایران بهترین جا برای ترک سیگار است، چون نتایج نشان می‌دهد نسبت به درآمد شما در بین کشورهایی که بررسی شده‌اند، قیمت سیگار در ایران بالاست هند و استرالیا نیز بعد از ایران جزو کشورهایی هستند که قیمت سیگار به نسبت درآمد بالاست.

اگرچه مواردی که مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند بخش کوچکی از مخارج یک خانوار را در برمیگیرند اما می‌توانند مقیاس کوچکی از آن چیزی باشند که شما را برای سنجیدن قدرت خرید راهنمایی می‌کنند. حال اگر در لیست مخارج شما مورد مهم دیگری وجود دارد، شروع کنید صفحات را بالا و پایین کنید، کشورهای مختلف را جستجو کنید و نتیجه‌گیری‌تان را بگذارید کنار نمودارهای ما، کفه ترازویتان تغییری کرد؟

“بررسی و قیمت‌های اعلامی مربوط به تابستان ۱۴۰۰ است”

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. خیلی جالب و علمی. ممنونم. جالب هم بود که خرید خانه چندان گران نبود، ولی اجازه گران بود. شاید چون اجاره در ایران در سود ترین در آمد بر سرمایه هست.

  2. خیلی جالب و علمی. ممنونم. جالب هم بود که خرید خانه چندان گران نبود، ولی اجازه گران بود. شاید چون اجاره در ایران در سود ترین در آمد بر سرمایه هست.!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا