مقالات ترجمه شده

تعیین محل هواپیمای نظامی روسی در سوریه

این گزارش نخستین بار در تاریخ 9/22/2015 در سایت بلینگ‌کت منتشر شده است.

در طی هفته‌ها­ی گذشته، حرکت ادوات و دسته‌های نظامی روسی به سمت سوریه، و تصاویر منتشرشده توسط AllSource Analysis از فرودگاه بین‌المللی الاسد[1] که ورود هواپیمای نظامی پشتیبانِ حضور فزاینده‌ی روسیه را نشان می‌داد، توجه بسیاری برانگیخت.

تصویر ماهواره‌ای از فرودگاه الاسد
تصویر ماهواره‌ای از فرودگاه الاسد

عکسی که امروز روی توییتر منتشر شد، ادعا می‌کرد هواپیماهایی را نشان می‌دهد که در تصویر ماهواره‌ایِ بالا رؤیت شده‌اند.

تصویری که از فرودگاه الأسد گرفته شده بود.
تصویری که از فرودگاه الأسد گرفته شده بود.

بلافاصله این سؤال پیش می‌­آید که آیا می‌­توان اثبات کرد که این عکس در فرودگاه بین­المللی الاسد گرفته شده یا خیر. سؤالی که با استفاده از Google Earth و تصویر ماهواره­‌ای اصلی که توسط AllSource Analysis گرفته شده می‌­توان به­ سادگی به آن پاسخ داد.

نخستین پرسشی که باید به آن پاسخ داد این است که دوربین در کجا قرار دارد؟ می­توان در عکس مشاهده کرد که هواپیما در سمت چپ عکس واقع شده، و نوارهای سفید دقیقاً در جلوی دوربین قرار دارند. به­‌سادگی درمی‌­یابیم تنها مکانی که با عکس ماهواره­‌ای انطباق دارد، در سمت چپ تصویر زیر واقع شده و مکان احتمالی دوربین نیز با رنگ قرمز مشخص شده است.

محل تقریبی دوربین و محل هواپیماهای روس
محل تقریبی دوربین و محل هواپیماهای روس

هم­‌چنین می‌­توان چهار هواپیمایی که به دوربین نزدیک­‌ترند را شناسایی کرد، یعنی هواپیماهای Su-30M که در تصویر ماهواره‌­ای دیده می‌­شوند، هواپیمای باقیمانده که در همان تصویر قابل مشاهده است نیز با شمایل Su-25 هم‌­خوانی دارد، هرچند کاملاً واضح نیست. همان­‌طور که در زیر نشان داده شده، در عکس مذکور امکان مشاهده‌­ی نشانه­‌هایی متمایز در جلوی هواپیماهای Su-30M نیز وجود دارد.

محل هواپیماهای نظامی روس در تصویر و عکس ماهواره‌ای
محل هواپیماهای نظامی روس در تصویر و عکس ماهواره‌ای

هرچند در تصویر AllSource Analysis دیده نمی­‌شود، اما یک رادار در عکس ماهواره‌­ای Google Earth قابل مشاهده است که در تصویر مذکور نیز وجود دارد.

مکان یابی محل رادار در عکس‌های گوگل ارث و تصویر ادعایی در توییتر
مکان یابی محل رادار در عکس‌های گوگل ارث و تصویر ادعایی در توییتر

درنهایت می‌­توانیم از نمای زمینی در Google Earth بهره بگیریم تا بفهمیم که زمین این منطقه با آنچه در عکس دیده می‌­شود مطابقت دارد، چراکه تپه‌­هایی به‌­وضوح در پس­زمینه­‌ی عکس Google Earth قابل مشاهده‌­­اند.

عوارض طبعی زمین از دید گوگل و عکس ادعایی در توییتر
عوارض طبعی زمین از دید گوگل و عکس ادعایی در توییتر

با به­ کارگیری این چند تکنیک ساده­‌ی مکان­‌یابی جغرافیایی می‌­توان تأیید کرد که این عکس، ورود اخیر روس‌­ها به فرودگاه بین‌­المللی الاسد را نشان می­‌دهد.

[1] al-Assad International Airport

اوسینت دات‌آی‌آر

OSINT.ir یک رسانه تخصصی در حوزه «اوسینت و کارآگاهی در وب» است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ با سه محور «ایجاد آشنایی عمومی با اوسینت»، «کمک به ارتقای سطح سواد دیجیتال در جامعه» و «افزایش تفکر انتقادی در مواجهه با تهدیدات سایبری و اخبار جعلی» آغاز کرده است. بدین منظور، تهیه گزارش‌های تحلیلی با هدف ارائه نگرشی مستقل و متفاوت از سایر رسانه‌ها نسبت به مسائل گوناگون، و همچنین آموزش ابزار و تکنیک‌های OSINT در دستور کار این پایگاه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا