مقالات ترجمه شده

مکان یابی تروریست‌های تونسی در رقه

این مقاله ترجمه‌ای از مقاله‌ای در سایت بلینگ‌کت است. ۱۹ دسامبر، ۲۰۱۴ – توسط الیوت هیگینز

این هفته ویدیویی از جهادی‌های تونسی در اینترنت منتشر شد که در آن قتل دو سیاستمدار سکولار تونسی در سال ۲۰۱۳ را بر عهده گرفته بودند. ادعا شده بود که این فیلم در منطقه‌ی تحت کنترل دولت اسلامی گرفته شده، و با استفاده از طیف متنوعی از تکنیک‌های مکان‌یابی جغرافیایی می‌توان محل فیلم‌برداری را پیدا کرد.

ویدیوی مذکور به دقت تدوین شده و حاوی سخنان مردی است که از زوایای مختلفی از او فیلم گرفته شده است. در ۳۹ ثانیه از این ویدیو یک تیرک پرچم به همراه ساختمان‌هایی در پس‌زمینه‌ی تصویر دیده می‌شود.

پرچم در پس‌زمینه‌ی فیلم
پرچم در پس‌زمینه‌ی فیلم
پرچم دوم در پس‌زمینه
پرچم دوم در پس‌زمینه

یکی از ساختمان‌ها بسیار جالب توجه است، ساختمانی با سقف بزرگ قرمزی درست در پشت تیرک پرچم. همان ساختمان در افتتاحیه‌ی این ویدیو نیز دیده می‌شود (حدود ۲۸ ثانیه بعد)، وقتی چهار مرد می نشینند، جزئیات بیشتری از این محل آشکار می‌شود.

با استفاده از نرم‌افزارهای ساده‌ی تدوین مثل Paint.net امکان ساختن تصویری از ترکیب تصاویرِ این صحنه وجود دارد که همه‌ی ساختمان‌های موجود در پس‌زمینه را نشان داده و دورنمای واضح‌تری از این ساختمان به‌دست می‌دهد.

ساختمان با شیروانی قرمز در پس زمینه
ساختمان با شیروانی قرمز در پس زمینه

بر این اساس می‌توانیم دنبال ساختمانی بلند با سقفی قرمز و پنجره‌هایی مستطیل‌شکل در طبقه‌ی بالا، و حداقل دو طبقه با پنجره‌های قوسی در پایین آن بگردیم.

پس شروع به گشتن در تصویر نقشه‌ی هوایی از شهرهای تحت کنترل دولت اسلامی کردیم و این کار را از رقه شروع کردیم. به‌سرعت یک ساختمان با سقف بزرگ قرمز یافتیم، یعنی دانشکده‌ی مهندسی عمران، و جستجوی تصاویر موجود از این ساختمان را آغاز نمودیم. یافتن تصاویر پانوراما از این محل و مقایسه‌ی این عکس‌ها با ساختمان مشاهده‌شده در ویدیو امکان‌پذیر بود.

مقایسه‌ی ساختمان دانشکده‌ی عمران و ساختمان در پس زمینه
مقایسه‌ی ساختمان دانشکده‌ی عمران و ساختمان در پس زمینه

در ۳۰۰ متری غرب این ساختمان، میدانی عمومی با تیرک پرچمی بزرگ قابل رؤیت است، سایه‌ی ایجاد شده توسط این تیرک و خود پرچم در تصویر نقشه‌ی ماهواره‌ایِ زیر دیده می‌شود.

پرچم مقابل دانشکده عمران
پرچم مقابل دانشکده عمران

هم‌چنین در ابتدای ویدیو بخش کوتاهی وجود دارد که در آن مردان از سمت راست وارد کادر می‌شوند، در این بخش نمایی متفاوت از محل فیلم‌برداری نشان داده می‌شود. با این نما، ساخت تصویر ترکیبی دیگری از ساختمان‌های پس‌زمینه به‌وسیله‌ی نرم‌افزار ساده‌ی ویرایش عکس، امکان‌پذیر شد.

ساختمان‌های بیشتر در پس زمینه
ساختمان‌های بیشتر در پس زمینه

تصویر نقشه‌ی ماهواره‌ای از جنوب میدان عمومی، ساختمانی را نشان می‌دهد که با آنچه در تصویر بالایی دیده می‌شود، مطابقت دارد. در تصویر زیر، عکس ماهواره‌ای از بالا لبه‌ی قرمز دور تا دور سقف را نشان می‌دهد. در تصویر ماهواره‌ای پایین که در سال ۲۰۱۱ گرفته شده، ضلع شمالی ساختمان دیده می‌شود، و الگوی پنجره‌هایی که در ویدیو دیده می‌شود، با آنچه در تصویر نقشه‌ی ماهواره‌‌ای قابل رؤیت است، مطابقت دارد.

یکی از ساختمان‌های پس زمینه در نقشه‌ی گوگل
یکی از ساختمان‌های پس زمینه در نقشه‌ی گوگل

در تصویر ترکیبی، در جنوب غربی ساختمان بالایی، ساختمان دیگری قابل مشاهده است. عناصر متعددی انطباق واضحی بین دو تصویر به‌دست می‌دهد، شامل محل قرارگیری پنجره‌ها در جلوی ساختمان، و ساختار بالایی ساختمان.

محل یک مجتمع مسکونی دیگر در تصویر
محل یک مجتمع مسکونی دیگر در تصویر

درختان پشت ساختمان نیز قابل مشاهده‌اند، و همه‌ی این عناصر خبر از انطباق شدید این محل با آنچه در ویدیو دیده می‌شود، دارند.

محل درختان پشت ساختمان پیشین
محل درختان پشت ساختمان پیشین

تخمین محل قرارگیری دوربین نیز از بالای تصویر، امکان‌پذیر بود. از آنجاکه می‌توان بخش‌های دقیقی از دو ساختمان را دید که در یک راستا قرار دارند، این امکان وجود دارد که خطی بین آنها کشیده شود که به محل قرارگیری دوربین منتهی می‌گردد. در تصویر پایینی، خطی میان مناطقی از ساختمان که با رنگ قرمز و سبز علامت‌گذاری شده‌اند، کشیده شده که با موقعیت موجود در تصویر نقشه‌ی ماهواره‌ای مطابقت دارد.

تخمین محل دوربین
تخمین محل دوربین

دنبال کردن این خط به‌سمت شمال در امتداد همان مسیر، به همان مکان قبلی یعنی غرب دانشکده‌ی مهندسی عمران ختم می‌شود که قبلاً پیدا کرده بودیم. براساس این اطلاعات بسیار محتمل به‌نظر می‌رسد که ویدیوی مذکور، جایی در همان منطقه فیلم‌برداری شده باشد.

محل تقریبی دوربین فیلم‌برداری
محل تقریبی دوربین فیلم‌برداری

در این مقطع اشاره به وجود شیئی در پس‌زمینه‌ی ویدیو ضروری است.

یک ساختمان دیگر در تصویر
یک ساختمان دیگر در تصویر

این بالکن که به ساختمان استانداری رقه تعلق دارد، دقیقاً در همان محلِ خطی است که ما از دو ساختمان در جنوب رسم کردیم، و در تصویر پایین نشان داده‌شده‌است.

محل دقیق شئ تصویر قبل
محل دقیق شئ تصویر قبل

تنها براساس همین اطلاعات، بسیار محتمل به‌نظر می‌رسد که این ویدیو روی پشت بام این ساختمان گرفته شده باشد. امکان یافتن اطلاعات اضافی مربوط به این محل نیز وجود دارد. در تصویر پایین می‌توان دید که تیرک پرچم بین پنجره‌های سوم و چهارم از گوشه‌ی سمت راستِ طبقه‌ی بالای ساختمان دانشکده‌ی مهندسی عمران، قرار گرفته است.

پرچم در پس زمینه
پرچم در پس زمینه

مثل سایر ساختمان‌ها، می‌توان خطی از این محل کشید که پس از عبور از تیرک پرچم به محل قرارگیری دوربین برسد.

تخمین محل دوربین با توجه به پرچم
تخمین محل دوربین با توجه به پرچم

این خط نیز مثل قبلی به همان مکان می‌رسد، و تأیید می‌کند که ویدیو روی پشت بام ساختمان استانداری رقه فیلم‌برداری شده که در حال حاضر در اشغال دولت اسلامی است. هم‌چنین می‌توان اثبات کرد که فیلم‌برداری این ویدیو پس از یک تاریخ به‌خصوص انجام گرفته است. در بخشی از ویدیو، یک آنتن مشاهده می‌شود، یکی از دو آنتنی که دقیقاً در شرق ساختمان استانداری قرار دارند.

محل آنتن تلویزیونی
محل آنتن تلویزیونی

در اواخر سپتامبر یکی از دو آنتن در حمله‌ای هوایی تخریب شد، درنتیجه می‌توان اثبات کرد که این ویدیو به‌صورت آنلاین از پشت بام ساختمان استانداری رقه فرستاده نشده ، بلکه پس از سپتامبر ۲۰۱۴ فیلم‌برداری شده است.

برچسب ها

brightness intrested

زندگی من در 3 کلمه: مطالعه، گشتن و فکر کردن...! و اوسینت به طرز عجیبی هر سه تای این‌ها رو یه جا جمع می کنه. پس فعلا اوسینت کارم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code