صحت‌سنجی اخبار

توییتربین؛ سوتی معصومه ابتکار در توییتر

هیچ کس در برابر محتوای فیک «معصوم» نیست، حتی اگر «معصومه» باشد!

انتشار ویدیوی عقد موقت مرد 30 ساله (که پس از بررسی 22 ساله اعلام شد) با دختر 9 ساله در تاریخ دوشنبه 11 شهریور جنجال بزرگی در فضای مجازی به پا کرد. اتفاقی که البته با واکنش سریع مقامات ذی‌ربط رو به رو و این عقد باطل اعلام شد. اما در این بین، اتفاقی علی‌الظاهر ساده اما مشکوکی و حیرت‌انگیزی نیز رخ داد که کمتر به آن پرداخته شد؛ سوتی عجیب معصومه ابتکار در توییتر…!

تولد یک اکانت فیک

انتشار ویدیوی عقد موقت یک دختر بچه در استان کهگیلویه و بویراحمد در توتییر سر و صدای زیادی به پا کرد. جایی که کاربران این شبکه اجتماعی واکنش‌های مختلفی از خود نشان دادند. اما در این بین، اتفاق مشکوکی در اکانت توییتری کاربری به نام «من محمد 30 سال دارم» – که پیش از این با نام کاربری «من محمد 29 سال دارم» فعالیت می‌کرد – رخ داد. روز سه شنبه 12 شهریور، این کاربر برای چند ساعت به طور تعجب برانگیزی اقدام به تغییر نام، عکس پروفایل و مشخصات خود، به اکانت آقای «حسن نگین تاجی» رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد کرد.

توییت دردسرساز

این اکانت عجیب همین جا متوقف نشد. این کاربر با ارسال توییتی درباره مسئله کودک همسری و در واکنش به خبر ویدیوی منتشر شده از عقد موقت پسر 22 ساله با دختر 9 ساله نوشت:

«دیروز صبح با تماس تلفنی سرکار خانم ابتکار از عقد دو نوجوان کم سن مطلع شدم و بدون فوت وقت با دستور قضایی عقد ایشان را باطل اعلام کردم از اینکه شما هموطنان عزیز با هوشیاری در فضای مجازی فعال هستید متشکرم و امید میرود دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.»
توییت اکانت فیک حسن نگین تاجی
توییت منتشر شده در اکانت فیک حسن نگین تاجی

روایت یک سوتی عجیب

اما قسمت حیرت‌انگیز ماجرا وقتی رخ داد که در کمال تعجب، خانم معصومه ابتکار – معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده – به این توییت پاسخ دادند و از این اقدام آقای نگین تاجی تقدیر و تشکر کردند و نوشتند:

 

«جناب اقای نگین تاج ریاست محترم دادگستری کهگیلویه و بویر احمد ممنون از اقدام به موقع شما. این قاطعیت در عمل مردم را نسبت به اجرای عدالت امیدوار میکند.🍀»
پاسخ خانم ابتکار به توییت اکانت فیک حسن نگین تاجی
پاسخ خانم ابتکار به توییت اکانت فیک حسن نگین تاجی
این اتفاق در حالی روی داد که خانم ابتکار به سادگی و با صرفاً اندکی دقت در سایر توییت های این کاربر می‌توانستند متوجه فیک بودن هویت این صفحه شوند! با اینحال اندکی بعد از این ماجرا، این کاربر نام کاربری خود را مجددا به «منم محمد 30 سال دارم» تغییر داد و مشخص شد کل ماجرا یک شوخی بوده است و خانم ابتکار در دام این یک بازی ساده افتاده و مرتکب یک اشتباه و سوتی بد شده است…!
بازگشت هویت صفحه مذکور به «من محمد 30 سال دارم»
بازگشت هویت صفحه مذکور به «من محمد 30 سال دارم» و نمایش فعلی این توییت
به دام افتادن خانم ابتکار در یک شوخی ساده توییتری
کامنت هایی که مشخص می‌کند خانم ابتکار در یک شوخی ساده توییتری به دام افتاد

جمع‌بندی: تفکر انتقادی نیاز مبرم مسئولین

این ماجرای ساده، یک درس بزرگ را مجددا گوشزد کرد؛ اینکه یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین روش های صحت سنجی خبر و شناسایی محتوای فیک در سطح وب، بررسی فرستنده پیام است. امری که در بسیاری از موارد مشخص می‌کند چقدر روی صحت محتوا حساب باز کنیم؛ آیا اصلا نیاز هست به آن واکنش نشان دهیم یا نیاز است تحقیق بیشتری درباره درستی آن صورت گیرد؟
سوتی معصومه ابتکار اشتباهی است که برای هر کسی احتمال رخ دادن دارد اما چنین سهل انگاری ای برای یک مسئول بلند پایه چندان قابل قبول نیست. کاش مسئولین پیش از هر اقدامی، به عواقب رفتارهای ولو ساده خود در فضای مجازی بیشتر بیاندیشند و به فکر ارتقای سواد رسانه ای و تقویت تفکر انتقادی خود در مواجهه با پیام‌های رسانه‌ای باشند… چرا که تجربه نشان داده هیچ کس در برابر محتوای فیک «معصوم» نیست، حتی اگر «معصومه» باشد!

 • تصویر حذف شدن توییتر مذکور توسط خانم ابتکار شش ساعت پس از انتشار
حذف توییت مذکور توسط خانم ابتکار
حذف توییت مذکور توسط خانم ابتکار شش ساعت پس از انتشار

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. موندم اون از کجا میدونست ابتکار به این مسئول دستور داده
  یا شایدم اصن دستوری نداده، دیده به نفعشه گفته بزار که حالا این گفته من خوبم، منم بگم من خوبم!!!
  چه گندی زده

 2. واقعاً هرچه می کشیم از کم سوادی مسئولین در زمینه رسانه است…

 3. شایدم این کار عمدی بوده برای کم کردن آتیش معرکه ! چون یکی دو روز بود این موضوع کل توئیتر رو فراگرفته بود و همه داشتن در موردش صحبت میکردن ! تقریبا بعد از این توئیت جریان آروم شد.
  #اکانت‌_سایبری :))

 4. بايد به دوره آموزش سواد رسانه اى مقدماتى واسه مسئولين برگزار بشه تا اينجورى سوتى ندن. به نظرم موضوع تا حدى جدى هست كه ابتكار بايد واكنش نشون بده !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا